Previous Winners

Click on a year to see the winners.

2016 >

Best Managed Micro Business

Best Managed Micro Business - Chocolarder Ltd

Best Managed Small Business

Best Managed Small Business - Cornwall Solar Panels

Best Managed Medium Business

Best Managed Medium Business - Harbour Lights

Best Managed Large Business

Best Managed Large Business - Teagle Machinery Ltd

Best Contribution Towards Creating A Sustainable Food Economy

Best Contribution Towards Creating A Sustainable Food Economy - The Cornish Seaweed Company Ltd

Best Contribution Towards The Creation Of A Sustainable Energy Economy

Best Contribution Towards The Creation Of A Sustainable Energy Economy - Cornwall Partnership NHS Foundation Trust

Best Contribution To Resource Efficiency

Best Contribution To Resource Efficiency - Maen Karne Ltd

Best Contribution To The Built Environment: Retrofit

Best Contribution To The Built Environment: Retrofit - Ward Williams Associates

Best Contribution To The Built Environment: New Build

Best Contribution To The Built Environment: New Build - Tom Raffield

Best Contribution To Cornwall’s Brand Through Sustainability: Export

Best Contribution To Cornwall’s Brand Through Sustainability: Export - Clayworks Ltd

Best Contribution To Cornwall’s Brand Through Sustainability: Enabler

Best Contribution To Cornwall’s Brand Through Sustainability: Enabler - The Cornwall Good Seafood Guide

Best Individual Contribution

Best Individual Contribution - Manda Brookman, CoaST

Tomorrow’s Contribution To Sustainability

Tomorrow’s Contribution To Sustainability - ISO Spaces

Highly Commended - KinetIQue Jewellery

Theme of 2016: Best Contribution To Sustainable Land Management For Environmental Growth

Theme of 2016: Best Contribution To Sustainable Land Management For Environmental Growth - Cotna Eco Retreat

Best Contribution To Sustainability By Increasing Resilience In The Community

Best Contribution To Sustainability By Increasing Resilience In The Community - Stratton Primary School

Overall Winner of 2016

Overall Winner of 2016 - Teagle Machinery Ltd

2015 >

Overall Winner

Winner - Verto Homes

Best Managed Small Company

Winner - Railholiday Ltd

Highly Commended - Arco2 Architecture Ltd

Best Managed Medium Company

Winner - St Eval Candle Company

Highly Commended - Pirate FM

Best Managed Large Company

Winner - Ward Williams Associates

Highly Commended - Maen Karne

Highly Commended - Tulip Ltd

Judge's Commendation - Cornwall Partnership NHS Foundation Trust

Best Individual

Winner - Falmouth & Exeter Students Union (FXU) – Stephen Murphy

Highly Commended - Pirate FM – Rachel Yates

Highly Commended - Maen Karne – Guy Tomlinson

Innovation: Tomorrow’s Contribution to Sustainability

Winner - Green & Blue

Highly Commended - Cool Earth

Judge's Commendation - Ibex Recycling

Judge's Commendation - ISO Spaces

Judge's Commendation - The Cornish Masonry Stove Co.Ltd

Resource Efficiency

Winner - Dairy Crest Ltd

Highly Commended - Devon and Cornwall Food Association (DCFA)

Judge's Commendation - Chris Sedgeman Scaffolding Ltd.

Sustainable Food Economy

Winner - Bosavern Community Farm

Winner - Devon & Cornwall Food Association (DCFA)

http://www.devonandcornwallfoodassociation.org/ - School of Cornish Sardines

Sustainable Energy

Winner - Verto Homes

Highly Commended - Wadebridge Renewable Energy Network (WREN)

Sustainable Built Environment - New Build

Winner - Gilbert & Goode

Highly Commended - Arco2 Architects Ltd

Sustainable Built Environment - Retro

Winner - Robotmother Ltd

Highly Commended - Ecofab Ltd

Best Contribution by a Maritime Business

Winner - Falfish Ltd

Highly Commended - St Agnes Boating

Theme of 2015 – Best Contribution to Environmental Growth

Winner - Cornwall Wildlife Trust

Highly Commended - South West Water (SWW)

Longstanding Commitment to Sustainability

Winner - Gary King – Cornwall Scrapstore

Winner - Paul Bright – Cornwall Sustainability Building Trust (CSBT)

2014 >

Overall Winner

Winner - C&C Taxis (St Austell)

Best Managed Small Company

Winner - Spiezia Organics (Truro)

Highly Commended - Bosinver (St Austell)

Best Managed Medium Company

Winner - Natural Generation (Perranporth)

Highly Commended - Bosence Farm (Hayle)Bosence Farm (Hayle)

Best Managed Large Company

Winner - Red Hotels (Mawgan Porth)

Highly Commended - Ward Williams (Truro)

Best Individual

Winner - Henry Orchard, Henry Orchard & Sons Ltd (St Austell)

Winner - Lorraine Turnbull, Killibury Smallholdings (Wadebridge)

Innovation: Tomorrow’s Contribution to Sustainability

Winner - MI Generation (Redruth)

Highly Commended - Cornwall Partnership NHS Foundation Trust (Redruth)

Resource Efficiency

Winner - C&C Taxis (St Austell)

Highly Commended - Cormac (Bodmin)

Sustainable Food Economy

Winner - Whole Again Communities (Penzance)

Highly Commended - Eden Project (St Austell)

Sustainable Energy

Winner - Community Power Cooperative

Highly Commended - Natural Generation

Sustainable Built Environment

Winner - Poynton Bradbury Wynter (St Ives)

Highly Commended - Emma & Dennis Wiehahn (Pelynt)

Theme – connecting with nature

Winner - Bosinver (St Austell)

Highly Commended - Naturally Learning (St Austell)

2013 >

Overall Winner

Winner - Ecodrive

Best Managed Small Company

Winner - Camp Kernow

Highly Commended - Spiezia Organics

Best Managed Medium Company

Winner - Harts Haulage

Highly Commended - Wild Futures

Best Managed Large Company

Winner - Kellys

Highly Commended - Tulip Foods

Best Individual Champion

Winner - Stephanie Lorton (County Arms)

Best Individual Leadership

Winner - Jerry Clarke (WREN)

Best Product

Winner - Wattstor Ltd

Highly Commended - Clayworks

Best Service

Winner - Ecodrive

Highly Commended - Camp Kernow

Resource Management

Winner - Tulip Foods

Highly Commended - Harts Haulage

Highly Commended - Wild Futures

Green Shoots New Business

Winner - The Garden Gate Flower Company

Highly Commended - Wattstor Ltd

Sustainable Construction - Retro Fit

Winner - Stride Treglown, Heartlands

Highly Commended - Coastline Housing, Treview Road

Sustainable Construction - New Build Commercial

Winner - HLM Architects, Brannel School

Highly Commended - Stride Treglown

Judges Commendation - The Mission to Seafarers

Sustainable Construction - New Build Domestic

Winner - Charles Green Design, Sky Goth

Highly Commended - The Emerald

Judges Commendation - Railholiday

Best Integrated Renewable Energy System in a Building

Winner - Cottage Farm

Highly Commended - Andrew Davy (SW) Ltd

Best Cornish Renewable Energy Installation Company

Winner - Source Energy Ltd

Highly Commended - Celtic Renewable Energy Ltd

Best Community Renewable Energy Scheme

Winner - Community Power Cornwall

Highly Commende - WREN (Wadebridge Renewable Energy Network)

Judges Commendation - Green Ripple Project

Best Domestic Renewable Energy Scheme

Winner - Green Ripple Project

Highly Commended - Cottage Farm

2012 >

Overall Winner

Winner - PALL Newquay

Best Managed Small Company

Winner - Nature Workshops

Highly Commended - St Eval Candles

Best Managed Medium Company

Winner - Community Energy Plus

Highly Commended - South West Lakes Trust

Best Managed Large Company

Winner - PALL Newquay

Highly Commended - Watergate Bay Hotel

Products

Winner - ashortwalk

Winner - Movevirgo

Services

Winner - The Brambles Nursery & Childrens' Centre

Highly Commended - Penwith Housing Association

Best Individual

Winner - Mark England (Coastline Housing)

Resource Management

Winner - South West Water

Winner - Trewithen Dairies

Green Shoots New Business

Winner - Clear Mapping Company

Winner - Natural Home

Sustainable Construction - New build

Winner - County Arms

Winner - Coastline Housing

Sustainable Construction - Retro Fit

Winner - Cornwall Air Ambulance Trust

Winner - Arco 2 – Budehaven Nursery

Alan Smith Award for Continuous Commitment

Winner - Stralfors

2011 >

Overall Winner

Winner - Hendra Holiday Park

Best Managed Small Company

Winner - Laurence Associates

Best Managed Medium Company

Winner - Pensilva Depot

Best Managed Large Company

Winner - Hendra Holiday Park

Low Carbon Business

Winner - Par Waste Water Treatment Works (South West Water)

Products and Services

Winner - Blades

Best Individual

Winner - Mod Le Froy

Healthy Workplace

Winner - Coastline Housing & Event Cornwall

Sustainable Construction - New build

Winner - The Brambles Nursery & Childrens' Centre

Sustainable Construction - Retro Fit

Winner - Penwith Housing Association

Alan Smith Award for Continuous Commitment

Winner - Woodland Valley Farm

2010 >

Overall Winner

Winner - Henry Orchard & Sons Ltd

Best Managed Small Company

Winner - Event Cornwall

Best Managed Medium Company

Winner - Henry Orchard & Sons Ltd

Best Managed Large Company

Winner - Tamar Foods

Low Carbon Business

Winner - Enact Energy

Resource Management

Winner - Robert Wiseman Dairies

Products and Services

Winner - Clayworks

Best Individual

Winner - Neil Farrington

Sustainable Construction

Winner - The Scarlett Hotel (new build - Harrison Sutton Partnership)

2009 >

Overall Winner

Winner - St Austell Brewery

Small Business Award

Winner - Primrose Valley Hotel

Medium Business Award

Winner - Newquay Zoo

Large Business Award

Winner - St Austell Brewery

Low Carbon Business

Winner - Trelowarren estate

Waste Minimisation

Winner - MPG Books

Green Innovation

Winner - Nature Paint

Best Individual

Winner - Mark Picken (MPAD media)

Sustainable Communities

Winner - St Columb Minor School

2008 >

Overall Winner

Winner - Jaspers

Small Business Award

Winner - Woodland Valley Farm

Medium Business Award

Winner - Enact Energy

Large Business Award

Winner - Jaspers

Low Carbon Business

Winner - Bedruthan Steps Hotel

Products and Services

Winner - Finisterre

Best Individual

Winner - Ruth Grant, Newquay Zoo

2007 >

Overall Winner

Winner - Leap

Small Business Award

Winner - Leap

Medium Business Award

Winner - The Budock Vean Hotel

Large Business Award

Winner - Stralfors Plc

Low Carbon Business

Winner - Plug into the Sun

Products and Services

Winner - Earth Energy

Best Individual

Winner - Damian Lambkin, Electronic Waste Company

2006 >

Overall Winner

Winner - Ginsters

Small Business Award

Winner - Pollaughan Cottages

Medium Business Award

Winner - The Budock Vean Hotel

Large Business Award

Winner - Ginsters

Low Carbon Business

Winner - Sharp's Brewery

Sustainable Products and Services

Winner - Ecocats

2005 >

Overall Winner

Winner - The Venus Company – Beach Café and shop

Small Business Award

Winner - The Venus Company – Beach Café and shop

Medium Business Award

Winner - Mylor Yacht Harbour

Large Business Award

Winner - Kensey Foods

Best Individual Employee

Winner - Matt Hocking, Leap Media Design

Best Environmental idea / initiative

Winner - General Clothing Stores Ltd

2004 >

Overall Winner

Winner - Bedknobs Bed & Breakfast

Small Business Award

Winner - Bedknobs Bed & Breakfast

Medium Business Award

Winner - Looe Bay Holiday Park

Large Business Award

Winner - Stralfors Plc

Best Individual Employee

Winner - Chris Sandercock of D S Smith Speciality Packaging

Best Environmental idea / initiative

Winner - Coastal Hoppa Bus, Looe Bay Holiday Park

2003 >

Overall Winner

Winner - T J International

Small Business Award

Winner - Lollipop Children's Products

Medium Business Award

Winner - Cornwall Paper Company

Large Business Award

Winner - T J International

Best Individual Employee

Winner - Chris Stevens, Ailec Mailing Services

Best Environmental idea / initiative

Winner - National Lobster Hatchery

Watch Our Videos Watch Videos

Apply for an award Become A Member